Tarih

29 Ekim 2023 13.00

29 EKİM 2023 MÜLKİYE CUMHURİYET KOŞUSU

Değerli üyelerimiz ve saygıdeğer Mülkiye dostları,

Mülkiyeliler Birliği, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 29 Ekim 2023 tarihinde şanlı Mektebimizin öğrencileri için koşuyor!

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Mülkiye Koşusunu “Mülkiye Cumhuriyet Koşusu” adı altında ve Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Elde edilecek gelirin tamamının Mülkiyeliler Birliği Vakfı Burs Fonuna aktarılacağı koşuya tüm Mülkiyelileri, Mülkiye dostlarını, koşu severleri ve ailelerini bekliyoruz!

Mülkiye Cumhuriyet Koşusu 29 Ekim 2023 Pazar günü saat 13.00’da Ankara Büyükşehir Belediyesi BAKAP (Karacaoğlan, BAKAP, 06830 Gölbaşı/Ankara) alanında gerçekleştirilecektir. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu 10 km koşusu, 5 km koşusu ve temsil koşusu olmak üzere 3 etaptan oluşacaktır.

Türkiye Atletizm Federasyonu gözetiminde gerçekleştireceğimiz Mülkiye Cumhuriyet Koşusu’yla hem Cumhuriyetin 100. yılını kutlamayı hem de Mülkiyeli öğrencilerimiz için oluşturduğumuz burs fonuna destek toplamayı amaçlıyoruz.

Burs fonuna bağış yapmak için: Mülkiyeliler Birliği Burs Fonu

Saygılarımızla

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu

 

KOŞU STATÜSÜ

GENEL BİLGİLER

 1. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu, 29 Ekim 2023 tarihinde saat 13.00’de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) Rekreasyon alanında ilk defa gerçekleştirilecektir.
 2. Koşu 10 km (10500 metre), 5 km (5250 metre) ve Temsil Koşusu (500 metre) olmak üzere üç farklı mesafede gerçekleştirilecektir.
 3. 10 km ve 5 km mesafelerinde gerçekleştirilecek koşular Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) ve Dünya Atletizm Birliği (WA) yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
 4. 10 km ve 5 km mesafelerinde zaman ve derece ölçümü çipli sistemle elektronik olarak yapılacaktır.
 5. Temsil koşusunda katılımcılara göğüs numarası verilecek, fakat çipli ölçüm ve derecelendirme yapılmayacaktır.

KAYITLAR

 1. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu’na katılmak isteyenler kayıtlarını 19 Ekim 2023 tarihinden itibaren 27 Ekim 2023 tarihi saat 13.00’e kadar, kayıt ücretini ödemek şartıyla, kosu.mulkiye.org.tr internet sayfası üzerinden yönlendirmeleri takip ederek yapabileceklerdir.
 2. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu kayıt ücretlerinden sağlanan gelirler Mülkiyeli öğrencilere destek olmak amacıyla Mülkiyeliler Birliği Burs Fonu’na aktarılacaktır.
 3. 10 km ve 5 km mesafelerinde gerçekleştirilecek yarışmaya sadece 18 yaşını doldurmuş ve taahhüt belgesini imzalayan kulüp sporcuları veya ferdi sporcular katılabilir. Temsil Koşusu için yaş sınırlaması yoktur.
 4. Kayıt Ücretleri;
 • Temsil Koşusu: 400 TL
 • 10 km: 250 TL
 • 5 km: 200 TL’dir.
 1. Kayıt Ücretine Dahil Olan Hizmetler;
 • Bez çanta
 • Göğüs numarası
 • 10 km ve 5 km mesafeleri için elektronik zaman ölçümü
 • 10 km ve 5 km mesafeleri için TAF’a ödenen sporcu sigorta bedeli
 • Özel olarak hazırlanan hatıra madalyası
 • Vestiyer hizmeti
 • Etkinlik alanında ve koşu esnasında çekilmiş fotoğraflar
 • Yarış öncesi ve sonrası ikramlar
 • Etkinlik alanına ulaşım
 • Cumhuriyetin 100. doğum gününde, Cumhuriyetin teminatı gençlere destek olmanın MUTLULUĞU VE KIVANCI.
 1. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu’na katılmak isteyen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri ve Ankara’da herhangi bir üniversitede okuyan öğrenciler, arzu ederlerse, geçerli öğrenci kimliklerini ibraz etmek şartıyla ve Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi’ne gelerek Mülkiye Cumhuriyet Koşusu’na (10 km ve 5 km) 100 TL ücretle kayıt yaptırabilirler.
 2. Temsil Koşusu’na kayıt yaptıran katılımcılar; yarışma günü etkinlik alanında kurulacak olan stantta aile üyeleri, çocukları, arkadaşları veya sevdikleri için de çipsiz göğüs numarası talep edebilirler. Her bir katılımcı için ilave kayıt yapma zorunluluğu yoktur.
 3. Herhangi bir sebeple koşuya katılamama durumunda kayıt ücreti iade edilmeyecektir.
 4. Kayıt esnasında eksik ya da hatalı bilgi verenlerin tüm sorumluluğu kendilerine ait olacaktır.

PROGRAM

 1. 29 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecek etkinlik programı şu şekildedir:
 • 10:00 – Etkinlik alanı ve stantların açılışı
 • 10:00 – 13:00: Göğüs numarası ve kitlerin dağıtımı
 • 12:30 – Çocuk Koşusu (100 metre)
 • 12:45 – Mülkiye Temsil Koşusu startı
 • 13:00 – Sporcuların ısınması ve zumba
 • 13:30 – 5 km ve 10 km koşu startı
 • 14:15 – Makarna partisi
 • 15:00 – Ödül töreni
 • 16:00 – Kapanış ve şehre hareket edilmesi

ULAŞIM

 1. Etkinlik alanına özel araçla gelmek mümkündür. Tam adresi: Ankara Büyükşehir Belediyesi BAKAP (Karacaoğlan, BAKAP, 06830 Gölbaşı/Ankara)
 2. Etkinlik alanına toplu ulaşımla gelmek isteyenler için, 29 Ekim 2023 Pazar Günü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ego Genel Müdürlüğü tarafından saat 10:00 – 10:30 saatleri arasında sağlanacak ücretsiz otobüslerle ulaşım hizmeti sağlanacaktır.
 • 1. Otobüs: 10:00 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Karşısı
 • 2. Otobüs: 10:30 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Karşısı
 1. Etkinlik sona erdikten sonra saat 16:00’da, yine Ankara Büyükşehir Belediyesi Ego Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacak ücretsiz otobüslerle, etkinlik alanından Kızılay’a toplu ulaşım sağlanacaktır.

TEKNİK KONULAR

 1. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu, 29 Ekim 2023 tarihinde saat 13:00’da Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) Rekreasyon alanında kurulacak olan etkinlik alanından başlayacaktır.
 2. 10 km (10500 metre), 5 km (5250 metre) ve Temsil Koşusu (500 metre) olmak üzere üç farklı mesafede gerçekleştirilecektir. 10 km koşusu belirlenen parkurda iki defa, 5 km koşusu belirlenen parkurda bir defa tur atılması şeklinde başladığı yerde bitecek şekilde gerçekleştirilecektir.
 3. Temsil Koşusu, başlangıç çizgisinden 250 metre gidiş ve U dönüşüyle 250 metre geliş olmak üzere toplam 500 metre olacak şekilde koşulacaktır.
 4. Parkurda 2,5. km’de, 7,5. km’de su istasyonları olacaktır.
 5. Katılımcılar, kayıt yaptırdıkları mesafeyi koşacaktır. Yarışma esnasında değişiklik talebinde bulunamazlar ve kayıt oldukları mesafede koşmazlarsa diskalifiye edilirler.
 6. 10 km ve 5 km mesafelerinde zaman ve derece ölçümü çipli sistemle elektronik olarak yapılacaktır.
 7. 10 km ve 5 km mesafelerinde koşacak sporcuların kendilerine çip eklenmiş olarak verilen göğüs numaralarını koşu esnasında iyi görülecek şekilde koşu formalarının ön tarafında, göğüs hizasında taşınmaları zorunludur.
 8. Göğüs numarası ve çip dağıtımı koşu sabahı etkinlik alanında yapılacaktır.
 9. Göğüs numarası ve çip dağıtımı esnasında katılımcıların geçerli bir kimlik kartını ibraz etmeleri istenecektir.
 10. Göğüs numarası ve çip dağıtımı esnasında katılımcılara sunulacak olan “Aşağıda imzası olan ben, kendi adıma ve varislerim, yöneticilerim, şahsi ve hukuki temsilcilerim adına, 29 Ekim 2023 tarihinde yapılacak olan “Mülkiye Cumhuriyet Koşusu” öncesi ve sonrasında, aktiviteler esnasında başıma gelebilecek herhangi bir sakatlık, kaza, hasar ve ölüm durumlarında organizatörlerin, organizasyonda görevli kişilerin, organizasyon temsilcilerinin sorumlu tutulmayacağını, her türlü sorumluluğun şahsıma ait olduğunu; bu koşuya katılmam için tıbbi bakımdan hiçbir engelimin olmadığını bu koşu için fiziksel olarak yeterli olduğumu ve ayrıca şahsıma ait 29 Ekim 2023 tarihinde ‘Mülkiye Cumhuriyet Koşusu’ esnasında çekilmiş her türlü fotoğraf ve film kaydının, reklam dahil tüm yasal amaçlı kullanımlarına izin veriyorum. Organizasyona katılmak için kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir sebeple organizasyona katılmadığım taktirde bu kayıtta elde ettiğim haklarımı talep etmeyeceğimi beyan ediyorum.” yazılı taahhüdü imzalamaları istenecektir. Taahhüdü imzalamayan katılımcılar etkinliğe katılamazlar. Başkası adına çip ve göğüs numarası teslimi yapılmayacaktır.
 11. Her bir sporcuya özel olarak verilen çipli göğüs numaraları değiştirilemez veya başka kişilere verilemez.
 12. Temsil Koşusu için sonuç listesi yayımlanmayacaktır.
 13. 10 km ve 5 km mesafelerinde koşan sporcuların dereceleri kadınlar ve erkekler ayrımında ferdi ve genel olarak tasnif edilecektir. Yaş gruplarına göre tasnif yapılmayacaktır.
 14. WA Kuralı 165.24 (e) gereği, varış sıralaması brüt zamana göre yapılır. Net zaman sadece bilgi içindir ve resmi derece olarak kabul edilmez.
 15. Yabancı uyruklu sporcular pasaportlarını ibraz etmek koşuluyla yarışmalara kayıt yaptırabilirler.
 16. Koşu esnasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Koşu parkurunda sadece görevli araçlar seyredebilecektir.
 17. Ankara Atletizm İl Temsilciliği yarışmaların bitiminde yarışma sonuçlarını yazılı olarak hakem çizelgeleri ile birlikte teknik delegeye teslim edecektir.
 18. Sonuçlar web sayfası üzerinden yayınlanacaktır.
 19. Yarışma süresi 10 km mesafesi için azami 2 saat (120 dakika), 5 km mesafesi için 1 saat (60 dakika) olup; bu sürelerden sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacaktır. Belirtilen sürelerden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkuru terk etmeyen sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir. Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu değildir.
 20. Sporcular hakemlerin işaret, ikaz ve yönlendirmelerine uymak zorundadır.
 21. Koşu esnasında herhangi bir motorlu veya motorsuz taşıt kullanan, bu taşıtlardan yardım aldığı tespit edilen yarışmacı diskalifiye edilir.
 22. Yarış güzergahından çıkılması, güzergahın değiştirilmesi diskalifiye olunmasına sebep olur.
 23. Çipli göğüs numaralarının değiştirilmesi, katlanması, görünmez veya tanınmaz hale getirilmesi, başkasına devredilmesi diskalifiye nedenidir.
 24. Parkur üzerinde bulunan kontrol noktalarından geçmeyen sporcular diskalifiye edilir.

ÖDÜLLER

 1. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu’na katılan bütün sporculara günün anlam ve önemine binaen özel olarak hazırlanmış hatıra madalyası takdim edilecektir.
 2. 10 km ve 5 km mesafelerinde koşacak olan sporculardan, koşu mesafesini en kısa sürede tamamlayan ilk 3 kadın ve ilk 3 erkek sporcu ödüllendirilecektir.
 3. Para ödülü olmayacaktır.
 4. 10 km mesafe için ödüller;
SIRAKADINLARERKEKLER
1.
2.
3.
 1. 5 km mesafe için ödüller;
SIRAKADINLARERKEKLER
1.
2.
3.
 1. Ödül töreni, etkinlik gününde ve etkinlik alanında saat 15:30’da yapılacaktır.

DİĞER HÜKÜMLER

 1. Mülkiye Cumhuriyet Koşusu Mülkiyeliler Birliği organizasyonunda gerçekleştirilecek olup; teknik konular Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) ve Ankara Atletizm İl Temsilciliği denetimindedir.
 2. Katılımcılar bu Statüde yer alan bütün kuralları okumuş ve hepsini kabul etmiş sayılırlar.
 3. “Mülkiye Cumhuriyet Koşusu” esnasında meydana gelebilecek her türlü adli olayda mesuliyet tamamen katılımcılara aittir.
 4. Mülkiyeliler Birliği, organizasyon kurallarında her türlü değişikliği yapma ve gerekirse etkinliği iptal etme hakkına sahiptir.
 5. Etkinlikle ilgili irtibat komitesi şu şekildedir:

Organizasyon Koordinatörleri:
Çiğdem GÖNEN
Mehmet Can TAN
Canberk GÜRER

Yarışma Direktörü: Bilgehan ÇELİK
Teknik Delege: Burak YARDIMCI